Forretning på Odense

Industries

Forretningsfordeling efter branche
 Indkøb: 18,7 %
 Professionelle tjenester: 13,3 %
 Industri: 12,3 %
 Husholdnings Tjenster.: 7,3 %
 Restauranter: 7,2 %
 Medicin: 7,1 %
 Andet: 34 %
IndustribeskrivelseAntal virksomhederGennemsnitlig alder for erhvervslivetGennemsnitlig Google-vurderingVirksomheder pr. 1.000 indbyggere
Bilværksteder2654.21,7
Frisører2244.61,5
Skønhedssaloner29011,9 år4.51,9
Børshandlere2233.61,5
Dagligvarebutikker og supermarkeder2254.01,5
Ejendomme3194.12,1
Entreprenører2613.91,7
Øvrigt byggeri2794.31,8
Alle medlemsorganisationer5714.13,7
Holdingselskaber2683.61,7
Øvrige medlemsorganisationer3784.22,5
Sundhed og medicinsk7394.24,8
Reklamer og annoncering2364.51,5
Tekniske konstruktionstjenester2584.41,7
Virksomhedsledelse3774.52,5
Elektronikhandlere2994.11,9
Indkøb Andet2524.11,6
Leje af udstyr3074.22,0
Tøjbutikker2824.21,8
Området for Odense, Region Syddanmark304,3 km²
Befolkning153.457
Mandlig befolkning74.827 (48,8 %)
Kvindelig befolkning78.630 (51,2 %)
Befolkningsændring fra 1975 til 2015 -1,9 %
Befolkningsændring fra 2000 til 2015 -1,3 %
Middelalder36,1
Mandlig middelalder35
Kvindelig middelalder37,2
NabolagOdense C, Odense M, Odense N, Odense NV, Odense NØ, Odense S, Odense SV, Odense SØ, Odense V
Lokal tidmandag 23.57
TidszoneCentraleuropæisk sommertid
Vejr19.3°C få skyer
Lat & Lng55.39594° / 10.38831°
Postnumre50005100520052105220Mere

Odense, Region Syddanmark - Kort

Odense, Region Syddanmark Befolkningsantal

År 1975 til 2015
Data1975199020002015
Befolkning156.499155.361155.461153.457
Befolkningstæthed514,2 / km²510,5 / km²510,8 / km²504,2 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Odense Ændring i befolkningsantal fra 2000 til 2015

Mindskning i 1,3 % fra år 2000 til 2015
BeliggenhedÆndring siden 1975Ændring siden 1990Ændring siden 2000
Odense, Region Syddanmark-1,9 %-1,2 %-1,3 %
Region Syddanmark+4,3 %+4,1 %+2,2 %
Danmark+12,1 %+10,4 %+6,3 %
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Odense, Region Syddanmark gennemsnitsalder

Gennemsnitsalder: 36,1 år
BeliggenhedMiddelalderMedian alder (kvinde)Median alder (mand)
Odense, Region Syddanmark36,1 år37,2 år35 år
Region Syddanmark41,6 år42,4 år40,8 år
Danmark40,5 år41,3 år39,6 år
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Odense, Region Syddanmark Befolkningstræ

Befolkning efter alder og køn
AlderMandligKvindeligTotal
Under 54.5754.3948.969
5-93.9853.8507.836
10-144.1853.9848.169
15-194.5294.6439.173
20-247.7618.51016.271
25-296.8556.48413.339
30-345.5555.20510.760
35-395.2175.04310.260
40-444.9814.8859.867
45-495.0984.7249.823
50-544.5844.6809.264
55-594.2094.3588.568
60-644.0584.4688.527
65-693.1703.5646.735
70-742.3542.8475.202
75-791.6522.4604.113
80-841.2092.0673.276
85 Plus8482.4643.313
Sources: CIESIN (Center for International Earth Science Information Network)

Odense, Region Syddanmark befolkningstæthed

Befolkningstæthed: 504,2 / km²
BeliggenhedBefolkningArealBefolkningstæthed
Odense, Region Syddanmark153.457304,3 km²504,2 / km²
Region Syddanmark1,2 millioner12.185,6 km²97,6 / km²
Danmark5,5 millioner43.072 km²128,8 / km²
Sources: JRC (European Commission's Joint Research Centre) work on the GHS built-up grid

Nabolag

Fordeling af virksomheder efter område i Odense
 Odense C: 36,2 %
 Odense SV: 12,2 %
 Odense M: 11 %
 Odense SØ: 10 %
 Odense S: 9,3 %
 Odense N: 7,6 %
 Odense NV: 7 %
 Andet: 6,7 %

Virksomhedsfordeling efter pris for Odense, Region Syddanmark

 Billig: 48,4 %
 Moderat: 40,6 %
 Dyrt: 9,8 %
 Meget Dyrt: 1,1 %

Human Development Index (HDI)

Statistisk sammensat indeks over forventet levealder, uddannelse og indkomst pr. Indbygger.
Sources: [Link] Kummu, M., Taka, M. & Guillaume, J. Gridded global datasets for Gross Domestic Product and Human Development Index over 1990–2015. Sci Data 5, 180004 (2018) doi:10.1038/sdata.2018.4

Odense, Region Syddanmark CO2-udledninger

Kuldioxid (CO2) -emissioner pr. Indbygger i ton pr. År
BeliggenhedCO2-udledningCO2-emissioner pr. IndbyggerCO2-emissioner Intensitet
Odense, Region Syddanmark1.728.262 t11,3 t5.678 t/km²
Region Syddanmark13.078.558 t11 t1.073 t/km²
Danmark59.647.724 t10,8 t1.384 t/km²
Sources: [Link] Moran, D., Kanemoto K; Jiborn, M., Wood, R., Többen, J., and Seto, K.C. (2018) Carbon footprints of 13,000 cities. Environmental Research Letters DOI: 10.1088/1748-9326/aac72a

Odense, Region Syddanmark CO2-udledninger

2013 CO2-udledninger (ton/år)1.728.262 t
2013 CO2-udledninger (ton/år) per indbygger11,3 t
2013 CO2-udledningsintensitet (ton/km²/år)5.678 t/km²

Odense, Region Syddanmark

Odense [oʼðənsə] er Danmarks tredjestørste og Fyns største by med 173.814 indbyggere (2015). Byen ligger ved Odense Å, cirka 3 kilometer syd for Odense Fjord. Odense er stiftsby og var indtil 2006 amtssæde for Fyns Amt og før det Odense Amt. Selv om Odense ikk..  ︎  Odense Wikipedia-side

Postnumre

Procentdel af virksomheder efter Postnumre i Odense
 Postnummer 5000: 37,5 %
 Postnummer 5250: 11,8 %
 Postnummer 5230: 10,8 %
 Postnummer 5220: 9,9 %
 Postnummer 5260: 9,2 %
 Postnummer 5270: 7,3 %
 Postnummer 5210: 6,7 %
 Andet: 6,9 %

Om vores data

Dataene på denne side estimeres ved hjælp af et antal offentligt tilgængelige værktøjer og ressourcer. Det leveres uden garanti og kan indeholde unøjagtigheder. Brug på din egen risiko. Se her for mere information.